PL EN
logowanie

Dopuszczalne prękości w Polsce
Miejsce
Samochód osobowy do 3,5 t
motocykl
Inny pojazd lub
zespół pojazdów
Podczas holowania
pojazd z urządzeniem wystającym
Strefa zamieszkania
20 km/h
Obszar zabudowany 50 km/h w godzinach 500-2300
60 km/h w godzinach 2300-500
30 km/h
Poza obszarem zabudowanym, droga jednojezdniowa 90 km/h 70 km/h 60 km/h
Poza obszarem zabudowanym, droga dwujezdniowa 100 km/h 80 km/h 60 km/h
Droga ekspresowa (jednojezdniowa) 100 km/h 80 km/h 60 km/h
Droga ekspresowa (dwujezdniowa) 120 km/h 80 km/h 60 km/h
Autostrada 140 km/h 80 km/h 60 km/h

 

Bezpieczeństwo na drodze
Światła mijania
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

  • pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;
  • do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
  • pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

4. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

5. Przepisów 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

6. Przepisy 1-4 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.

Pasy bezpiezeństwa
Zgodnie z polskim prawem, kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.
 
 
Foteliki dla dziecka
W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
 
 
Korzystanie z telefonu podczas jazdy
Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

 

Obowiązkowe dokumenty kierującego pojazdem

Obowiązkowe dokumenty kierującego pojazdem

Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:

  • dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem,
  • dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu,
  • dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia.

Prawo jazdy kategorii B

Prawo jazdy określonej kategorii jest dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym. Prawo jazdy kategorii B może otrzymać osoba, która ukończyła 18 lat.

Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne

AC - Auto Casco

Ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od skutków uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży.

OC - Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Rodzaj ubezpieczenia majątkowego. Na mocy umowy ubezpieczenia OC zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ekonomiczne skutki wyrządzonych osobom trzecim szkód, pod warunkiem że ubezpieczony jest zobowiązany do ich naprawienia na podstawie odpowiedzialności deliktowej (za czyny niedozwolone - art. 415 KC) lub kontraktowej (za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy - art. 471 KC), w tym szkód wyrządzonych przez osoby, za które ubezpieczony ponosi odpowiedzialność przewidzianą przepisami prawa cywilnego. Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej można podzielić na obowiązkowe i dobrowolne. Ograniczenie obligatoryjnej odpowiedzialności ubezpieczyciela stanowi tzw. suma gwarancyjna. W określonych prawem przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może dochodzić od ubezpieczającego zwrotu wypłaconego osobie trzeciej odszkodowania (tzw. regres ubezpieczeniowy nietypowy).

NW

Potoczne określenie umowy ubezpieczenia, której przedmiotem są następstwa nieszczęśliwych wypadków (stąd skrót), jakim w okresie ubezpieczenia uległ ubezpieczony.

Assistance

Nieobowiązkowa usługa ubezpieczeniowa z towarzystwem ubezpieczeniowym (TU) zarówno osób prywatnych jak i firm, mająca na celu świadczenie usługi dla zapewnienia komfortu i poczucia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych (np. naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu, zapewnienie pojazdu zastępczego, organizacja dalszej podróży, hotel dla kierowcy i pasażerów, pomoc w przypadku awarii ogumienia, rozładowania akumulatora, przepalonej żarówki, zatrzaśnięcia kluczyków czy braku paliwa, opieka nad dziećmi i przewożonymi zwierzętami, transport medyczny, itp.).